22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. To święto to dobra okazja do przemyśleń, zastanówmy się więc czy wystarczająco dobrze dbamy o naszą planetę. Każdy z nas ma realny wpływ na to, jak będzie wyglądała w przyszłości. Największym zagrożeniem dla Ziemi jest przekonanie, że ktoś inny ją uratuje. Bierzmy sprawy w swoje ręce chroniąc środowisko i dbając o najbliższe otoczenie. Troska o stan planety ma kolosalny wpływ nie tylko dla nas samych, ale również dla przyszłych pokoleń. Tylko od nas zależy w jakim świecie i w jakich warunkach będą żyły nasze przyszłe pokolenia, dzieci, wnuki.
Międzynarodowy dzień Matki Ziemi obchodzimy raz w roku, jednakże warto wprowadzić na co dzień idee związaną życiem w zgodzie z naturą i środowiskiem . Ekologia może stać się stylem naszego życia, zakorzeniając w sobie nawyki, które będą nam towarzyszyć każdego dnia. Nie będąc jedynie obowiązkiem, a czymś co jest dla nas normalne i stałe.
A co to jest właściwie ta Ekologia?
Ekologia oznacza życie w harmonii z środowiskiem naturalnym oraz naturą. Innymi słowy bycie ekologicznym to propagowanie takiego sposobu życia aby nie niszczyć oraz nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. Na wiele sposobów możemy dbać o naszą planetę.
1. Segregowanie śmieci
Jednym z podstawowych sposobów jest regularne segregowanie odpadów, które produkujemy w naszych domach w zatrważających ilościach. Segregacja pozwala na poddanie procesowi recyklingu śmieci, które nadają się do ponownego wykorzystania. Takie działania zmniejszają ilość produkowanych przez nas śmieci. Pamiętajmy więc o segregacji.
2. Bawełniana torba
Kolejnym sposobem jest robienie zakupów z materiałową torbą. Nie kupujmy więc za każdym razem jednorazowych plastikowych reklamówek. Plastik stał się niemałym problemem dla naszego środowiska, nie ulega on rozkładowi. Szacuje się, że na świecie jedynie 9% wyrobów plastikowych poddawanych jest recyklingowi. Wybierając więc bawełniane torby zmniejszamy zużycie produktów jednorazowego użytku, które wykonane są z sztucznego tworzywa. Pomijając pozytywne aspekty związane z redukcją odpadów, warto napomknąć że bawełniane torby mogą prezentować się naprawdę fajnie w zestawieniu z codzienną stylizacją.
3. Kupowanie w second handach
Kupując ubrania z drugiej ręki możesz tchnąć w nie nowe życie, inaczej z dużą pewnością wylądowałyby na śmietniku. Obecnie robienie zakupów w sklepach z odzieżą używaną nie jest tematem do wstydu. Jednakże świadomie podejmowaną decyzją, podyktowaną przesłankami ekonomicznymi, ale i ekologicznymi. Kupowanie dziesiątek nowych ubrań napędza tylko produkcję masową. Wybierając więc ubrania z drugiej ręki nie przyczyniamy się do nadprodukcji ubrań i zapobiegamy jej nadmiernemu zaśmiecaniu, a to już znaczący ukłon w stronę Naszej Matki Ziemi.
4. Wielorazowy ponad jednorazowy
Pojemniki wielorazowe są świetnym sposobem na redukcję odpadów. Pora zaopatrzyć się w materiałowe woreczki na owoce i warzywa. Materiałowe woreczki są wygodne, można je prać i stosować wielokrotnie. Słoiki i pojemniki też będą dobrym rozwiązaniem podczas zakupów, przyniesiesz do domu jedzenie bez dodatkowego plastiku. Dodatkowo noś ze sobą własną butelkę, czy termos. Zamiast kupować butelkę wody w sklepie nalej sobie przed wyjściem wodę przefiltrowaną w dzbanku.
To tylko kilka sposobów jak dbać o Naszą planetę. 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ziemi możemy szczególnie celebrować ekologię i propagować ekologiczny tryb życia. Jednakże jeden dzień to za mało! Musimy na co dzień dbać o środowisko, a nie od święta. Niech ten dzień nie będzie jednorazowym ukłonem w stronę planety. Ziemia to nasz wspólny dom, a o dom przecież należy dbać. Miejmy na uwadze jej dobro oraz dobro nasze i przyszłych pokoleń.
Jednak w Dzień Ziemi zmobilizujmy się jeszcze mocniej.
Sprzątnijcie Wasze okoliczne, lasy, parki, skwery. Zaangażujcie swoich znajomych, pociechy i cieszcie się czystą okolicą.
Autor: Natalia Frączek