22 Kwietnia – Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi 21 kwietnia 2021

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. To święto to dobra okazja do przemyśleń, zastanówmy się więc czy wystarczająco dobrze dbamy o naszą planetę. Każdy z nas ma realny wpływ na to, jak będzie wyglądała w przyszłości. Największym zagrożeniem dla Ziemi jest przekonanie, że ktoś inny ją uratuje. Bierzmy sprawy w swoje ręce chroniąc środowisko i dbając o najbliższe otoczenie. Troska o stan planety ma kolosalny wpływ nie tylko dla nas samych, ale również dla przyszłych pokoleń. Tylko od nas zależy w jakim świecie i w jakich warunkach będą żyły nasze przyszłe pokolenia, dzieci, wnuki.

Międzynarodowy dzień Matki Ziemi obchodzimy raz w roku, jednakże warto wprowadzić na co dzień idee związaną życiem w zgodzie z naturą i środowiskiem . Ekologia może stać się stylem naszego życia, zakorzeniając w sobie nawyki, które będą nam towarzyszyć każdego dnia. Nie będąc jedynie obowiązkiem, a czymś co jest dla nas normalne i stałe.

A co to jest właściwie ta Ekologia?

Ekologia oznacza życie w harmonii z środowiskiem naturalnym oraz naturą. Innymi słowy bycie ekologicznym to propagowanie takiego sposobu życia aby nie niszczyć oraz nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. Na wiele sposobów możemy dbać o naszą planetę.

1. Segregowanie śmieci

Jednym z podstawowych sposobów jest regularne segregowanie odpadów, które produkujemy w naszych domach w zatrważających ilościach. Segregacja pozwala na poddanie procesowi recyklingu śmieci, które nadają się do ponownego wykorzystania. Takie działania zmniejszają ilość produkowanych przez nas śmieci. Pamiętajmy więc o segregacji.

2. Bawełniana torba

Kolejnym sposobem jest robienie zakupów z materiałową torbą. Nie kupujmy więc za każdym razem jednorazowych plastikowych reklamówek. Plastik stał się niemałym problemem dla naszego środowiska,  nie ulega on rozkładowi. Szacuje się, że na świecie jedynie 9% wyrobów plastikowych poddawanych jest recyklingowi. Wybierając więc bawełniane torby zmniejszamy zużycie produktów jednorazowego użytku, które wykonane są z sztucznego tworzywa. Pomijając pozytywne aspekty związane z redukcją odpadów, warto napomknąć że bawełniane torby mogą prezentować się naprawdę fajnie w zestawieniu z codzienną stylizacją.

3. Kupowanie w second handach

Kupując ubrania z drugiej ręki możesz tchnąć w nie nowe życie, inaczej z dużą pewnością wylądowałyby na śmietniku. Obecnie robienie zakupów w sklepach z odzieżą używaną nie jest tematem do wstydu. Jednakże świadomie podejmowaną decyzją, podyktowaną przesłankami ekonomicznymi, ale i ekologicznymi. Kupowanie dziesiątek nowych ubrań napędza tylko produkcję masową. Wybierając więc ubrania z drugiej ręki nie przyczyniamy się do nadprodukcji ubrań i zapobiegamy jej nadmiernemu zaśmiecaniu, a to już znaczący ukłon w stronę Naszej Matki Ziemi.

4. Wielorazowy ponad jednorazowy

Pojemniki wielorazowe są świetnym sposobem na redukcję odpadów. Pora zaopatrzyć się w materiałowe woreczki na owoce i warzywa. Materiałowe woreczki są wygodne, można je prać i stosować wielokrotnie. Słoiki i pojemniki też będą dobrym rozwiązaniem podczas zakupów, przyniesiesz do domu jedzenie bez dodatkowego plastiku. Dodatkowo noś ze sobą własną butelkę, czy termos. Zamiast kupować butelkę wody w sklepie nalej sobie przed wyjściem wodę przefiltrowaną w dzbanku.

To tylko kilka sposobów jak dbać o Naszą planetę. 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ziemi możemy szczególnie celebrować ekologię i propagować ekologiczny tryb życia. Jednakże jeden dzień to za mało! Musimy na co dzień dbać o środowisko, a nie od święta. Niech ten dzień nie będzie jednorazowym ukłonem w stronę planety. Ziemia to nasz wspólny dom, a o dom przecież należy dbać. Miejmy na uwadze jej dobro oraz dobro nasze i przyszłych pokoleń.

Jednak w Dzień Ziemi zmobilizujmy się jeszcze mocniej.
Sprzątnijcie Wasze okoliczne, lasy, parki, skwery. Zaangażujcie swoich znajomych, pociechy i cieszcie się czystą okolicą.

Autor: Natalia Frączek

Zobacz również

Powiew Świeżości w Świecie Mody: BIGA Zaprasza na Nową Dostawę
Tanie spodnie - sklepy stacjonarne z odzieżą używaną
Spodnie, spodnie i jeszcze raz spodnie! Jak idealnie dopasować spodnie pod siebie – na co zwracać uwagę i gdzie je kupować?
Najlepsze Marki Odzieżowe Jakie Znajdziesz w Second Handach: Elegancja i Styl w Zasięgu Ręki
Minimalistyczna Elegancja vs. Ekstrawagancja: Inspiracje dla Twojej Stylizacji
 

Leave a Comment