Higieniczność odzieży używanej 11 października 2021
Higieniczność odzieży używanej - Bigastyl.pl

Sklepy z odzieżą używaną, czyli tak zwane „second-handy” stały się w ostatnich latach bardzo popularne w całym kraju. Jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz to nowe ciucholandy, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miasteczkach. Nic dziwnego – możliwość znalezienia dobrej jakości ubrań, najczęściej w nienaruszonym stanie, i w cenach o wiele niższych niż w centrach handlowych, to nie lada gratka. Należy jednak pamiętać, że nadal jest to odzież, która była już przez kogoś uprzednio używana. Dlatego też wielu klientów zastanawia się, czy na pewno rzeczy kupowane w second-handach są czyste, higieniczne i bezpieczne. Szczególnie istotne jest to w przypadku ubranek dla dzieci.
Warto wiedzieć, że zanim odzież trafi na wieszaki w ciucholandzie przechodzi długi proces, aby klienci mogli mieć pewność, że jest ona czysta i bezpieczna.

 

Odzież używana i aspekt higieniczny

Choć mogłoby się wydawać, że wiemy, jak przebiega proces prowadzący ubrania do second-handu, jest to kwestia bardziej złożona niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim, większość ubrań trafiających do sklepów z odzieżą używaną w Polsce pochodzi z innych krajów. Hurtownie sprowadzają towar z Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy Francji. Istnieją przepisy prawne regulujące to, jak używana odzież powinna być traktowana, by zapewnić bezpieczeństwo klientów przed drobnoustrojami, które mogłyby znajdować się na tekstyliach. Każdy transport sprowadzany na teren naszego kraju musi posiadać odpowiedni dokument potwierdzający dezynfekcję i dezynsekcję całej partii towaru. Ponadto ubrania muszą być posegregowane i poskładane.

Używana odzież, która trafia ze zbiórek, akcji charytatywnych, czy likwidacji sklepów jest pierwotnie traktowana jako odpad. Następnie wszystkie ubrania są sortowane, grupowane i dezynfekowane i wówczas stają się towarem, który może zostać wysłany do hurtowni, a z hurtowni – do second-handów.

 

Odkażanie odzieży używanej zanim trafi do second-handu

Dezynfekcja i dezynsekcja odzieży używanej również odbywać się musi w określonych warunkach, aby mogła spełniać wymogi. Sortownia zajmująca się segregowaniem towaru może wykonać także usługę odkażania odzieży i po dokonaniu dezynfekcji wydać odpowiednie zaświadczenie. Obowiązek dopilnowania, aby taki ubrania przeszły taki proces należy do firmy, która pozyskuje używane ubrania i wysyła je go hurtowni, z których trafiają do sklepów.

Odkażanie odzieży odbywa się w komorach formaldehydowych. Są to specjalne komory, dzięki którym wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze i grzyby zostają wyeliminowane. Nie oznacza to jednak, że po zakupie ubrań w second-handzie nie należy wyprać ich przed pierwszym użyciem. Choć odzież używana z ciucholandów jest całkowicie bezpieczna i higieniczna, chemikalia używane do odkażania mogą okazać się drażniące dla osób o delikatnej, wrażliwej skórze. Ponadto, jak w każdym innym odzieżowym sklepie, istnieje prawdopodobieństwo, że przed nami wielu klientów dotykało i przymierzało dane ubranie.

 

Wysoka jakość odzieży używanej

Sklepy z odzieżą używaną zdecydowanie zmieniły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Dawniej ubrania piętrzyły się w pudłach i kontenerach, niełatwo było wyłowić coś ciekawego z tego chaosu. Niejednokrotnie też trafiały się ubrania ze skazami, jak plamy, czy rozdarcia. Obecnie takie sytuacje zdarzają się o wiele rzadziej, dzięki sortowaniu, przeglądaniu i dezynfekcji odzieży przed jej wysłaniem do hurtowni i do sklepu. Również w sklepach samych w sobie wszystko jest o wiele lepiej zorganizowane – ubrania są pogrupowane i rozwieszone na wieszakach. Niemal nie zdarzają się już elementy odzieży z wyraźnymi skazami. Klienci mogą być pewni nie tylko bezpieczeństwa i higieniczności, ale też wysokiej jakości kupowanej odzieży używanej.

Zobacz również

Rok Przestępny, Wyjątkowa Promocja w BIGA! 
Odkryj Nowości: 10 Modowych Trendów, Które Opanują 2024
Wiosenne must-have
Modowe must-have na WIOSNĘ! Jakie ubrania muszą znaleźć się w naszej wiosennej garderobie?
Buty używane - odzież wiosenna z secondhandow
Idealne buty na wiosnę prosto z secondhandów! Na jakie buty zwracać uwagę?
 

Leave a Comment