Jak czytać składy ubrań, czyli na jakie materiały warto zwrócić uwagę w second-handzie? 3 listopada 2021
Jak czytać składy ubrań? Bigastyl.pl

Na zakupowym szaleństwie, zwłaszcza w ciucholandzie, nietrudno jest dać się skusić niskim cenom i ładnemu wyglądowi odzieży, zapominając zupełnie o sprawdzeniu metki. Dotyczy to zresztą nie tylko sklepów z odzieżą używaną, ale także zakupów w nowych sklepach. Second-handy jednak mają to do siebie, że przyciągają ogromnym wyborem dobrze wyglądających ubrań w szalenie niskich cenach. Warto jednak pamiętać, że jest to odzież używana, czyli ktoś ją już kiedyś nosił. Nawet jeśli wydaje się, że ubranie nie nosi żadnych śladów tego używania, włókna będą już do pewnego stopnia zużyte. Tym bardziej więc warto spojrzeć na metkę i przekonać się, jaki jest skład ubrania, by być w stanie ocenić, ile życia w nim jeszcze pozostało. Ponadto lektura składu odzieży pozwoli nam wybierać poszczególne ubrania bardziej świadomie, odpowiednio do naszych potrzeb i upodobań.


Marka kontra skład, co jest ważniejsze?

Żyjemy w czasach, gdy dzięki reklamie, marketingowi i możliwości publikowania opinii i recenzji produktów w internecie, możemy łatwo określić, czy dana marka jest dobra, czy nie. Nawet jeśli nigdy nie nosiłaś ubrań konkretnej firmy, możesz mieć pewne pojęcie na ich temat – czy marka jest rozpoznawalna? Czy twoi znajomi nosili odzież z tego sklepu? Jakie słyszałaś opinie?

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek znaleźć w ciucholandzie sweter, czy spódnicę z popularnego, drogiego sklepu w bardzo przystępnej cenie? Nie jest to nic nadzwyczajnego i takie okazje cieszą najbardziej. Nie należy jednak zapominać, że sama marka to nie wszystko. Choć sklepy, zwłaszcza te duże, sieciowe, popularne, starają się dbać o swoją opinię, nie gwarantuje to, że używają jedynie wysokiej jakości materiałów. Przeciwnie, przy masowej produkcji często ustępuje się na jakości. Dlatego też samo logo znanej marki nie powinno być przesłanką do uznania, że dany ciuch będzie trwały. O wiele bezpieczniej jest wczytać się dokładniej w metkę i zrozumieć, jakie materiały zostały użyte.


Jak czytać składy ubrań?

Warto jednak najpierw dowiedzieć się co nieco na temat tego, jak rozumieć to, co jest na metce. Przede wszystkim, jakich informacji może nam ona dostarczyć? Każda metka będzie zawierać skład tekstylny, kraj pochodzenia, rozmiar, a często także instrukcje, jak pielęgnować produkt. Kraj pochodzenia oraz rozmiar to dwie najłatwiej rozumiane informacje. Rozmiarówki różnią się między krajami, a nawet między markami, zawsze więc bezpieczniej jest przymierzyć dany element odzieży, zanim zdecydujemy się na zakup. Kwestia pielęgnacji produktu sprowadza się do tego, czy dane ubranie należy prać w pralce, czy ręcznie, czy można je prasować w wysokiej temperaturze i tak dalej. Stosowanie się do tych poleceń pozwoli nam cieszyć się odzieżą jak najdłużej.

Jeśli zaś chodzi o sam skład ubrań, należy wiedzieć, że materiały dzielą się na naturalne, sztuczne i syntetyczne. Naturalne to te pochodzenia roślinnego, lub zwierzęcego, jak bawełna, len, jedwab, czy wełna. Sztuczne, to te powstałe z elementów naturalnych, ale przetworzonych chemicznie, jak choćby wiskoza. Materiały syntetyczne zaś to te w całości wykonane w laboratorium, na przykład poliester, czy akryl. Wszystkie mają określone właściwości oraz swoje wady i zalety.


Na jakie materiały warto postawić, aby służyły nam jak najdłużej?

Materiały naturalne wydają się być zawsze najlepszym wyborem. Na ogół mogą być droższe (na przykład kaszmirowy sweter będzie kosztowniejszy od swetra z akrylu), jednak będą nam dłużej służyły. Jednocześnie wymagają o wiele więcej opieki, często prania ręcznego, czy oddawania do pralni, w przeciwnym wypadku szybko się zniszczą. Bawełna ma także tendencję do odbarwiania się, w przeciwieństwie choćby do syntetycznego poliestru, który o wiele lepiej trzyma kolor. Włókna sztuczne i syntetyczne z kolei, choć często równie wygodne, mogą łatwiej się niszczyć. Przykładowo wiskoza łatwo się kurczy.

Wszystko zależy od potrzeb i stylu życia. Jeśli dużo podróżujesz, koniecznie miej w szafie coś, co się nie mnie i możesz bezstresowo spakować na każdy wyjazd. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, wybieraj materiały, które pozwalają skórze oddychać. A przede wszystkim, dbaj o swoje ubrania – ich odpowiednia pielęgnacja zdecydowanie przedłuży ich życie.

Zobacz również

Powiew Świeżości w Świecie Mody: BIGA Zaprasza na Nową Dostawę
Tanie spodnie - sklepy stacjonarne z odzieżą używaną
Spodnie, spodnie i jeszcze raz spodnie! Jak idealnie dopasować spodnie pod siebie – na co zwracać uwagę i gdzie je kupować?
Najlepsze Marki Odzieżowe Jakie Znajdziesz w Second Handach: Elegancja i Styl w Zasięgu Ręki
Minimalistyczna Elegancja vs. Ekstrawagancja: Inspiracje dla Twojej Stylizacji
 

Leave a Comment