Płaszcz – prać czy nie prać? 31 stycznia 2018
Płaszcz - prać czy nie prać? Bigastyl.pl

Pewnie każda z Was zadała sobie pytanie – płaszcz zimowy lepiej prać samemu, czy oddać go do pralni chemicznej? Odpowiedź nie jest prosta, bo to zależy od wielu czynników m.in.: tkaniny z jakiej wykonane jest zimowe odzienie, własnych umiejętności oraz wyboru środka piorącego. Dla tych, co utożsamiają się ze Zosią Samosią, mamy kilka wskazówek.

Z pewnością czyszczenie w domowym zaciszu oszczędza twój czas na podróż do pralni i pieniądze.

A zatem do dzieła:

1. Zapnij zamek lub wszystkie guziki przed praniem, aby podczas prania kurtka niepotrzebnie się nie pogniotła.

2. Kurtkę odwróć na lewą stronę.

3. Najlepiej wybierz płynny środek piorący, ponieważ proszek do prania może całkowicie się nie rozpuścić, pozostawiając zacieki, które trzeba będzie ponownie usuwać. Ponadto nie polecamy stosowania środków zmiękczających tkaniny.

4. Wybierz najdelikatniejszy program z dostępnych, który pierze w niskiej temperaturze z niskimi obrotami wirowania. Niektóre pralki wyposażone są w program „Pierze puch”, który można wybrać.

5. Warto do pralki dodać specjalne kule piorące, które mogą uchronić przed uszkodzeniem wewnętrznej warstwy kurtki.

6. Kurtkę susz zawieszoną na wieszaku, najlepiej w warunkach naturalnych z pominięciem urządzeń grzewczych.

7. Suszenie w takich warunkach może potrwać 2-3 dni, najlepiej raz dziennie kurtkę delikatnie „strzepać”. Warto wywinąć wkłady do kieszeń, aby szybciej się wysuszyły.

W ten sposób możemy również prać płaszcze i kurtki dla dzieci

Powyższych zasad nie polecamy stosować do płaszczy wełnianych, w których domieszka tego materiału jest dominująca. Długie namaczanie i intensywne wirowanie może spowodować rozciągnięcie płaszcza i liczne zagniecenia.  

W celu odświeżenia wełnianego płaszcza najlepiej użyć szczotki o miękkim włosiu, którą moczymy w letniej wodzie. Ten zabieg pozwoli zebrać kurz z powierzchni, bez intensywnego namaczania. Kołnierz lub inne obszycia najlepiej wyczyścić wilgotną szmatką.

Jeśli na płaszczu są drobne pyłki, które trudno wytrzepać należy je usunąć przy pomocy rolki do ubrań, która ma specjalny klej zbierający wszystkie niepotrzebne drobinki. W okresie letnim zalecamy przechowywanie wełnianych kurtek w foliowych workach, które zabezpieczają przed wilgocią.

Przestrzeganie kilku prostych zasad może wydłużyć okres noszenia naszych ulubionych płaszczy i kurtek.

Połowę zimy mamy już za sobą, a to oznacza wyprzedaże w sklepach BIGA kolekcji zimowej. Zapraszamy na zakupy!

Zobacz również

Powiew Świeżości w Świecie Mody: BIGA Zaprasza na Nową Dostawę
Tanie spodnie - sklepy stacjonarne z odzieżą używaną
Spodnie, spodnie i jeszcze raz spodnie! Jak idealnie dopasować spodnie pod siebie – na co zwracać uwagę i gdzie je kupować?
Najlepsze Marki Odzieżowe Jakie Znajdziesz w Second Handach: Elegancja i Styl w Zasięgu Ręki
Minimalistyczna Elegancja vs. Ekstrawagancja: Inspiracje dla Twojej Stylizacji
 

Leave a Comment