Eco-Biga 25 października 2019
Eco-Biga - Bigastyl.pl

Eco-Biga dla Planety.

Robiąc zakupy w sklepach Biga chronisz środowisko, dbasz o siebie i przyszłość przyszłych pokoleń.

Czy wiesz co to jest „fast fashion”?

Fast fashion to termin określający jakiego używają koncerny produkujące odzież i tekstylia, są one nastawione na szybką produkcję w celu zaspokojenia zmieniających się, w zastraszającym tempie, potrzeb klientów. Produkuje się ubrania szybko, w coraz większej ilości i co za tym idzie w kiepskiej jakości. Cel jest jeden –szybka produkcja, szybka kasa, bez względu na koszty i końcowe efekty z jakimi będziemy się musieli w przyszłości zmierzyć.

Zdajemy sobie sprawę, że większość ludzi woli kupować nowe ubrania, wiemy że większość ludzi  nie obchodzi jak produkowane są te ubrania, z jakich komponentów i co właściwie się z nimi dzieje, kiedy są wyrzucane na śmietnik.

Można z cała pewnością powiedzieć i potwierdzić, że fast fashion jest jedną z najbardziej skorumpowanych i zanieczyszczających gałęzi przemysłu na świecie, ale problem polega na tym, że dla wielu te fakty to tylko wymysły grupy zwariowanych ludzi.

Zastanów się jednak nad jedną sprawą: biorąc pod uwagę, że moda polega na dobrym wyglądzie, w który przez całe życie się inwestuje i co za tym idzie, kupujemy są coraz większe ilości  butów, czapek, szalików, rajstop, koszul, sukienek lub płaszczy, które są następnie wyrzucane, to jaki to ma sens? Najwyższy czas zmienić coś w tym zachowaniu i zmienić sposób postępowania.

No dobrze ale …, tak, tak, jest ale, pytanie zawsze brzmi CO JA BĘDĘ Z TEGO MIEĆ?????

Poniżej wymieniamy wymierne korzyści:

Po pierwsze – to oszczędza pieniądze

Zakupy z drugiej ręki oznaczają, że bez względu na to, jaką cenę zapłacisz, będzie to tylko połowa kwoty oryginalnej. Możesz znaleźć takie marki jak Joop, Calvin Klein czy Versace i co tu dużo mówić – jesteśmy pewni, ze przynajmniej kilka sztuk odzieży tych renomowanych marek odzieżowych z pewnością Ci się spodoba. Asortyment używanej odzieży zawiera także najnowsze trendy w wyjątkowo niskich cenach. Ponieważ używane ubrania pochodzą ze wszystkich dziesięcioleci, możesz poznawać modę z przeszłości, aby podkreślić swoją wyjątkowość i swój styl. CZY TO NIE JEST WSPANIAŁE???? Możesz założyć ubrania z lat Mia Farrow i wyglądać prawie jak ona, lubisz spodnie dzwony?, nic prostszego – znajdziesz je np. w naszych sklepach BIGA, fajne, szerokie w rozmaitych kolorach a może rozkloszowane sukienki z lat 60-tych?, to także nie jest problem, w sklepach Biga z używaną odzieżą znajdziesz i takie perełki.

Po drugie – ubrania z drugiej ręki to najlepszy sposób na radzenie sobie z odpadami tekstylnymi

Dlaczego? -ponieważ ubrania nie są wyrzucane po jednym ich założeniu ale trafiają do nowego domu na kolejne pięć lat lub dłużej. Brzmi to bez sensu? Czy przeszło Ci przez głowę co się dzieje z Twoimi wyrzuconymi  ubraniami? Składowiska śmieci są w każdym mieście prawda?, istnieje zatem możliwość, w przyszłości, że któregoś dnia Twoje miasto, w którym mieszkasz, może nie mieć innego wyboru, jak tylko zamienić jedyne zielone miejsce np. Twój ulubiony park na wysypisko śmieci, ponieważ nie ma miejsca gdzie indziej na składowanie odpadów. Może to być także twoje sąsiedztwo… lub podwórko.

Po trzecie – równowaga środowiska

W ubraniach jest dużo wody i chemikaliów, wiesz o tym?. Kiedy mówię dużo , mam na myśli 6 800 litrów wody jaką zużywa się na produkcję JEDNEJ pary jeansów.  Pomyśl jak to wpływa na gospodarkę wodną, pomyśl, że ta zużyta woda to woda do PICIA.  Jest jeszcze inna kwestia mianowicie: poza składowiskami odpadów występują szkody w środowisku, utrata siedlisk dla zwierząt i zanieczyszczenie zasobów naturalnych.  

Jaki jest więc lepszy sposób radzenia sobie z odpadami tekstylnymi? Ubrania mogą mieć dłuższą żywotność. Kiedy setki ludzi wyrzucają rzeczy, mniej więcej w tym samym czasie, generuje to niewiarygodną ilość odpadów ale kiedy ci sami ludzie korzystają kilkukrotnie z tychże ubrań, żywotność tych ubrań może potrwać nawet dekadę, zanim wyjadą na wysypiska śmieci. Oznacza to, że jedna para dżinsów może być używana przez rodzeństwo, kuzyna lub przyjaciela innej osoby. Zapłaciłeś niewielką kwotę, a zyski są sto razy większe.

Po czwarte: second hand należy do systemu recyklingu, który bezpośrednio pomaga wszystkim w Twojej społeczności.

Jeśli uważasz, że ubrania z drugiej ręki sprawiają, że wyglądasz kiepsko, to grubo się mylisz. Ogólnie rzecz biorąc są to stosunkowo nowe rzeczy, z których ktoś nie skorzystał lub też korzystał w znikomym stopniu. Wszyscy wiedzą, że bycie biednym to jedno, ale wyglądać biednie to drugie.

Dbanie o swój wygląd jest kluczowym czynnikiem w obszarach takich jak np. rozmowy kwalifikacyjne. Załóżmy, że spełniasz wszystkie kryteria zatrudnienia, ale firma w której masz zostać zatrudniony lub zatrudniona w swoje DNA ma wpisany dress code i do tego jest on w kolorze czarnym. Wymagane są czarne garnitury damskie lub męskie, do tego czarne buty, czarne koszule itd.

Pracownicy o niskich dochodach nie zawsze mogą wydać kilkaset złotych w sklepie na doskonale skrojony czarny garnitur. Błogosławieństwem są sklepy takie jak my czyli sklepy BIGA, gdzie możesz kupić taki garnitur w dobrej jakości od 25,00 zł do 45,00 zł.  Pamiętaj o tym, że sklepy z odzieżą używaną od dawna wspierają ludzi o różnym dochodzie. Znajdziesz tutaj nie tylko odzież za 1,00 zł ale również droższą, nieużywaną, w doskonałym stanie.

A teraz pomyśl, czy nie jest to lepsze wykorzystanie materiałów tekstylnych? Tworzy się społeczność recyklingu, pomagając jednocześnie potrzebującym i środowisku. Na poziomie społecznym jest to miejsce, w którym ludzie mogą budować nową tożsamość właśnie wśród używanej odzieży a więc na poziomie społecznym budujemy KULTURĘ recyklingu.

Jeśli uważasz, że kupowanie drugiej ręki niczego nie zmienia; zmień ten sposób myślenia! Pomaga bezpośrednio utrzymać system recyklingu na stałym miejscu i zapewnia ludziom z niewielkimi dochodami dobry wizerunek niższym kosztem. Jeśli uważasz, że kupowanie drugiej ręki nie jest modne to także się mylisz. Możesz w sklepach z używaną odzieżą znaleźć wszystko, od jeansów Levisa po czarne skórzane kurtki motocyklowe Toma Forda.

Pamiętaj- kupujesz mniej w sklepie z używaną odzieżą a zyskujesz więcej.

Zobacz również

Powiew Świeżości w Świecie Mody: BIGA Zaprasza na Nową Dostawę
Tanie spodnie - sklepy stacjonarne z odzieżą używaną
Spodnie, spodnie i jeszcze raz spodnie! Jak idealnie dopasować spodnie pod siebie – na co zwracać uwagę i gdzie je kupować?
Najlepsze Marki Odzieżowe Jakie Znajdziesz w Second Handach: Elegancja i Styl w Zasięgu Ręki
Minimalistyczna Elegancja vs. Ekstrawagancja: Inspiracje dla Twojej Stylizacji
 

Leave a Comment