Ramoneska – Kultowa kurtka z historią. 14 października 2019
Ramoneska - Kultowa kurtka z historią - Bigastyl.pl

Model kurtki został wymyślony przez Amerykanina Irvinga Schotta pierwotnie został nazwany przez niego  Perfecto. Nazwa ta wzięła się od marki jego ulubionych cygar, jednak nie podbiła ona rynku i nie przyjęła się, sprzedawano ją w salonach Harleya . Dopiero wiele lat później nowe określenie zaczerpnięta od nazwy zespołu RAMONES przyniesie jej sławę.

Kurtka ta, uszyta z czarnej skóry, przeznaczona pierwotnie dla motocyklistów miała być kurtką przede wszystkim funkcjonalną, stąd też asymetryczne zapięcie z przodu, kieszenie, również umiejscowione asymetrycznie zapinane są na suwaki, pasek u dołu z błyszcząca klamrą umiejscowiony na wysokości bioder zapobiega podwiewaniu podczas jazdy, kieszeń na zapalniczkę, długie rękawy zapinane u dołu na zamki błyskawiczne, zapewnić mają komfort użytkowania podczas jazdy motocyklem. Stworzona dla harleyowców kojarzona była przede wszystkim z gangami motocyklowymi.

 

W latach 50-tych kurtka zdobywa powoli świat filmowy oraz muzyczny, pokochali ją Marlon Brando a jego rola w filmie „Dziki” z roku 1956  pozostaje nieodłącznym atrybutem wizerunku aktora i niesłabnącym synonimem buntu. Kolejny aktor James Dean i jego rola w filmie „Buntownik bez powodu” z roku 1955 – przykład nonkonformizmu nastolatka, ugruntuje jej pozycję. Film określi ją jako kurtkę, jaką nosi człowiek z niepokorną duszą idącego zawsze pod prąd.

Nie można zapomnieć oczywiście o musicalu “Grease” i Johna Travoltę oraz Olivię Newton-John, co ciekawe dzięki tej kurtce Olivia porzuca wizerunek grzecznej dziewczynki na rzecz zjawiskowej i niepokornej młodej kobiety.

Ramoneskę nosili również młodzieżowe subkultury oraz wykonawcy muzyki metalowej czy  punkowej: zespoły Aerosmith, The Curie czy Black Sabbath skutecznie przyczyniają się do kultywowania tej tradycji.

Kolejne „odkrycie” tej kurtki nastąpiło w latach 80-tych dzięki występom niepokornej i skandalizującej Madonny czy Michaela Jacksona ale również nie można zapomnieć o kultowej roli w „czarnej skórze” Arnolda Schwarzeneggera w filmie Terminator.

 

Przez kolejne dziesięciolecia ramoneska przewijać się będzie w różnorodnych odmianach i niestety traci swój zbuntowany charakter ustępując mainstreamowi. Zostaje poddana modyfikacjom i pojawi się w innych, zmodyfikowanych odsłonach. Dzisiaj spotkamy ramoneski z kolorystyce od pudrowego różu, przez błękity, kolor pomarańczowy aż po kolor taupe i zdecydowanie nie jest już kojarzona tylko z typem starego harlejowca. Łączona jest z tiulową spódnicą, mini spódnicą ze skóry, z plisowaną długą spódnicą, ze skórzanymi, czarnymi spodniami i co ciekawe ze szpilkami.

Właściwie ramoneskę można nosić  do wszystkiego, przeznaczona jest dla każdego bez względu na typ sylwetki, wiek czy pochodzenie.

Nie ukrywamy, że najfajniejsze modele można wyszukać w sklepach z używaną odzieżą, będąc na tropie tej kultowej kurtki polecamy rozpoczęcie poszukiwać w sklepach BIGA, gdzie można znaleźć prawdziwe modowe perełki.

Polecamy stylizacje z krótkimi spódnicami, także ze skóry, białym topem, sukienką, ramoneskę uszytą ze skóry barwionej połączyć z popularnymi rajstopami „kabaretkami” i ciężkimi butami.

Nie przeczymy, że dzisiejsze ramoneski odbiegają znacząco od pierwowzoru nie mniej jednak ta kultowa kurtka, która przed laty  zdobyła przed laty świat filmowy, muzyczny oraz pokochali ją buntownicy ekranu, także dzisiaj znajdzie swoich amatorów! Nie martw się, jeżeli nie potrafisz dopasować kurtki czy poszczególnych elementów stylizacji do swojego typu sylwetki, na naszym blogu znajdziesz odpowiednie informacje oraz wskazówki dotyczące poszczególnych typów sylwetek oraz sposobów podkreślania lub tuszowania ewentualnych mankamentów urody. Po prostu kliknij TUTAJ i zapoznaj się z ich opisem i podpowiedziami, z Biga zawsze znajdziesz swój unikalny styl. Zapraszamy do sklepów BIGA!

Zobacz również

Powiew Świeżości w Świecie Mody: BIGA Zaprasza na Nową Dostawę
Tanie spodnie - sklepy stacjonarne z odzieżą używaną
Spodnie, spodnie i jeszcze raz spodnie! Jak idealnie dopasować spodnie pod siebie – na co zwracać uwagę i gdzie je kupować?
Najlepsze Marki Odzieżowe Jakie Znajdziesz w Second Handach: Elegancja i Styl w Zasięgu Ręki
Minimalistyczna Elegancja vs. Ekstrawagancja: Inspiracje dla Twojej Stylizacji
 

Leave a Comment