Historia jednej pończochy 14 maja 2021

W tym roku nylonowe pończochy świętują swoje 81 urodziny. Mimo iż zostały wprowadzone na rynek parędziesiąt lat temu to wciąż kobiety na całym świecie z chęcią po nie sięgają, podkreślając swoją kobiecość i piękno. Nylonowa pończochy charakteryzują się szwem biegnącym przez ich długość i to on podkreśla ich wyjątkowość.

Jak się zaczęło?

Cofnijmy się się do roku 1940, to właśnie wtedy na amerykańskim rynku pojawiły się po raz pierwszy. Podbijając serca kobiet i odnosząc niesamowity sukces. Co ciekawe w ciągu pierwszych czterech dni sprzedano ich ponad 4 miliony. To imponujący wynik, który mówi sam za siebie. Wynalezienie pończoch stało się prawdziwym przełomem w historii jeśli chodzi o świat mody. Z upływem czasu pończochy zyskały miano dodatku luksusowego i eleganckiego. Kobiety na całym świecie masowo wykupowały ten towar luksusowy, chcąc podkreślić swój seksapil i kobiecość. Należy zaznaczyć, że zanim nylon pojawił się na rynku, pończochy produkowane były z jedwabiu, który był drogim materiałem. Dla porównania w latach 20, francuskie pończochy nabyć można było za około 50 zł – tyle co kosztował 50 kg cukru.

Wraz z pojawieniem się mody na krótkie spódniczki na początku lat 60, nylonowe pończochy zaczęły być wypierane przez coraz to bardziej popularne rajstopy. A coraz mniej firm podejmowało decyzję o zaprzestanie ich produkcji na rzecz elastycznych pończoch, produkowanych z poliamidu. W późniejszym okresie pojawiły się na rynku pończochy samonośne z sylikonowymi taśmami, oryginalny nylon był praktycznie niedostępny.

W latach 80 kobiety na nowo odkryły luksusowe pończochy. Rozpoczął się wtedy pończochowy szał. Coraz większą popularność zyskiwały pończochy samonośne, których brzeg pokryty był silikonem lub paskiem elastycznego materiału.

Pończochy dzisiaj

Aktualnie nylonowe pończochy stały się produktem niszowym. Zdecydowanie bardziej powszechne są te, które produkowaną są na skalę masową. Nylon w dalszym ciągu kojarzony jest z elegancją i wyrafinowaniem. Obecnie  pończochy tego typu wybierają fanki stylu vintage, który odznacza się właśnie zestawianiem elementów garderoby z minionej już epoki lub stylizowanych na pochodzące z ubiegłej już dekady. Nylonowe pończochy idealnie wpisały się w styl vintage. W vintage nie chodzi o to aby dokładne odwzorować dawne stylizację, ale o umiejętność łączenia nowego ze starym oraz czerpanie z mody z minionej już epoki.

Zmiany, zmiany

Nylonowe pończochy mimo, iż wciąż dostępne są w sprzedaży to ich produkcja w znacznym stopniu została zmodyfikowana. W porównaniu z pierwszo powstałymi pończochami. Fason został zmieniony, kultowy szew obecnie naszywany jest na pończochy, a kilka dekad temu powstawał przez zszycie ze sobą dwóch kawałków nylonu. Jednak wciąż dużą zaletą jest to, że produkowane są na tych samych maszynach.

Autor: Natalia Frączek

Zobacz również

Wiosenne must-have
Modowe must-have na WIOSNĘ! Jakie ubrania muszą znaleźć się w naszej wiosennej garderobie?
Buty używane - odzież wiosenna z secondhandow
Idealne buty na wiosnę prosto z secondhandów! Na jakie buty zwracać uwagę?
Kurtki używane - odzież jesienna
Jaka kurtka na wiosnę? Secondhandy BIGA podpowiadają jak wybrać idealną wiosenną kurtkę!
Kurtki przejściowe - secondhandy Biga
Już prawie wiosna, ale temperatury dalej nas zaskakują – jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź brzmi kurtki przejściowe!
 

Leave a Comment