Jak czerwona szminka stała się symbolem kobiecości? 5 marca 2021
Jak czerwona szminka stała się symbolem kobiecości? Bigastyl.pl

Czerwona pomadka już od najstarszych czasów była kojarzona z symbolem kobiecości. Większość kobiet ma chociaż jedną czerwoną szminkę w swojej kosmetyczce i nie wyobraża sobie nie mieć jej w torebce. Kobieca, szykowna, elegancka – jest mnóstwo jej określeń, tyle ile odcieni Noszona przez kobiety na całym świecie, widziała radości, smutki, odwagę.

 

Historia czerwonej szminki

Początki czerwonej szminki sięgają, aż do czasów starożytnych. Wynalezienie jej przypisuje się mieszkańcom Mezopotamii. Kobiety kruszyły czerwone kamienie, by ozdobić ich pyłem swoje usta. Następnie mieszkanki  Egiptu przygotowywały mieszanki z czerwonych wodorostów, bromu, jodu i malowały nimi usta. Jednak mieszanki te w późniejszym czasie okazały się trujące   i zrezygnowano z ich produkcji. Dopiero Kleopatra zaczęła stosować mieszankę zmiażdżonych oraz wysuszonych czerwonych pancerzy.

 

Dalsze losy czerwonej szminki

W średniowieczu malowanie się było niedopuszczalne, królowa Elżbieta dopiero przywróciła modę na czerwone usta. Przyjęto, że w XIX wieku pojawiła się na rynku paryska szminka Guerlain, jej opakowanie zbliżone jest do dzisiejszych opakowań szminek.

W latach XX czerwona szminka przeżywała swój sukces. W szczególności gwiazdy kina często sięgały po czerwone pomadki, podkreślając swój wdzięk i urodę. Od lat 50 XX wieku popularność tego produktu jeszcze bardziej rosła, zaczęły pojawiać się różne barwy i odcienie. Mimo ogromnej konkurencji kolorystycznej, po czerwoną szminkę kobiety na całym świecie nadal sięgają najczęściej. Pierwszymi sprzedającymi czerwoną szminkę były butiki Estee Lauder, Elizabeth Arden i Coco Chanel, Max Factor do swojej oferty sprowadził błyszczyk do ust.

 

Kobiety ze szklanego ekranu rozpropagowały modę na czerwoną szminkę

Wśród gwiazd, które kochały czerwoną szminkę znalazła się ikona i symbol kobiecości –  Marilyn Monroe. Czerwona szminka stała się jej atrybutem, z którym się nie rozstawała. Blond włosy i pełne usta w intensywnym kolorze czerwieni to jej znak rozpoznawczy. Ikona stylu sięgała po czerwoną szminkę aby podkreślić i wzmocnić osobowość postaci przez nią odgrywanych. Szminka idealnie podkreślała jej uwodzicielski charakter. Poza planem Marilyn również malowała się intensywną czerwienią – była to rubinowa czerwień.

 

Nie ma wątpliwości, że kobiety na całym świecie uwielbiają szminkę w kolorze czerwieni. Mimo ogromnej konkurencji na rynku i szerokiej gamy kolorystycznej to czerwona szminka jest symbolem kobiecego seksapilu. Głęboka czerwień w wyjątkowy sposób potrafi podkreślić urodę. Jest wyrazem odwagi, niezależności i siły. Warto poznać historię czerwonej pomadki, przez wieki przeżywała burzliwe losy.  Dziś jednak jest klasykiem w makijażu i z powodzeniem odnosi sukcesy zarówno w życiu codziennym jak i na wybiegach mody.

 

 

Zobacz również

Wiosenne must-have
Modowe must-have na WIOSNĘ! Jakie ubrania muszą znaleźć się w naszej wiosennej garderobie?
Buty używane - odzież wiosenna z secondhandow
Idealne buty na wiosnę prosto z secondhandów! Na jakie buty zwracać uwagę?
Kurtki używane - odzież jesienna
Jaka kurtka na wiosnę? Secondhandy BIGA podpowiadają jak wybrać idealną wiosenną kurtkę!
Kurtki przejściowe - secondhandy Biga
Już prawie wiosna, ale temperatury dalej nas zaskakują – jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź brzmi kurtki przejściowe!
 

Leave a Comment