Pranie w pralce może być też EKO! 8 września 2017
Pranie w pralce może być też EKO! - Bigastyl.pl

Utrzymanie naszych ubrań w czystości, to jedna z podstawowych czynności domowych. Dzisiaj na rynku mamy dostępnych wiele modeli pralek, które są wyposażone w programy „EKO”. Czy wiecie, że już kilka trików związanych z doborem odzieży, sposobem prania wystarczy, by ograniczyć zużycie wody, energii i środków piorących? Przekonajcie się sami!

Ale zanim o tym, to jeszcze krótkie dane statystyczne. W Niemczech podczas prania, co roku zużywa się 330 milinów metrów sześciennych wody i około 6 miliardów kilowatogodzin prądu. Polaków w przybliżeniu jest o połowę mniej, także łatwo przełożyć powyższe liczby na dane w naszym kraju.

Kilka prostych metod może znacząco przyczynić się do EKOprania. Warto bęben pralki załadować do pełna, wtedy rzadziej będziemy włączać urządzenie. Ta zasada nie obowiązuje tylko w przypadku ubrań z bardzo delikatnych tkanin i wełny, ponieważ wtedy musimy uchronić odzież przed nadmiernym pognieceniem. Jak sprawdzić, czy pralka będzie prawidłowo działała przy pełnym bębnie? Jeśli jesteśmy w stanie włożyć dłoń do środka, to znaczy że możemy włączyć przycisk „start” na maszynie.

Ogromne znaczenie ma również wybór środka piorącego. Polecamy czytanie opisów na proszkach, gdzie zawarte jest informacja o dozowaniu, ponieważ zasada „im więcej, tym lepiej” w przypadku prania nie zdaje egzaminu, a może tylko spowodować kolejne płukanie, czyli znów zwiększamy zużycie wody…. Głównymi czynnikami decydującymi o ilości środka jest stopień zabrudzenia odzieży oraz twardość wody. Warto przetestować też skoncentrowane detergenty piorące.  

Czy wiecie, że używanie programu „szybkie pranie” jest również nieekologiczne, ponieważ nawet w krótkim czasie pracy urządzenia, zużycie energii i wody jest wciąż na wysokim poziomie, a proszek nie może w pełni się rozpuścić i zadziałać.

Ponadto im mniejsza temperatura wody, tym redukujemy zużycie energii, ponieważ nieustanne podgrzewanie wody powoduje większe zużycie energii niż obracanie się bębna. Polecamy wybieranie na panelu pralki temperatury 40 stopni Celsjusza w przypadku ubrań, które nie mają śladów silnych zabrudzeń. Maksymalna  temperatura dla wszystkich rodzajów tekstyliów to 60 stopni Celsjusza.

Na polskim  rynku w ostatnim czasie pojawiło się wiele, alternatywnych środków piorących, które są uważane za bardziej przyjazne środowisku. Do tej grupy preparatów należą orzechy piorące w postaci całych orzechów i łupin. Kupimy je w sklepach ekologicznych oraz w wybranych drogeriach. Jak je stosować – dowiesz się tutaj!

Zobacz również

Powiew Świeżości w Świecie Mody: BIGA Zaprasza na Nową Dostawę
Tanie spodnie - sklepy stacjonarne z odzieżą używaną
Spodnie, spodnie i jeszcze raz spodnie! Jak idealnie dopasować spodnie pod siebie – na co zwracać uwagę i gdzie je kupować?
Najlepsze Marki Odzieżowe Jakie Znajdziesz w Second Handach: Elegancja i Styl w Zasięgu Ręki
Minimalistyczna Elegancja vs. Ekstrawagancja: Inspiracje dla Twojej Stylizacji
 

Leave a Comment