DIY: Pojemniki na drobiazgi i nie tylko - Bigastyl.pl

DIY:  Pojemniki na drobiazgi i nie tylko

Upcycling w ostatnim czasie jest coraz bardziej popularny, a świadomość ekologiczna wzrasta z sezonu na sezon. Ilość pomysłów na przetworzenie śmieci jest nieograniczona. Dlatego tuż obok bardziej znanego hasła „recycling” pojawia się „upcycling”. Jaka jest właściwie między nimi różnica?

Recycling jest jedynie działaniem mającym na celu ponowne wykorzystanie odpadów, jest rodzajem odzysku. Zaś upcycling jest pojęciem szerszym, nie dość że odpad zyskuje nową wartość i użyteczność to także zostaje jedynym w swoim rodzaju rękodziełem – nie do podrobienia.

 

Plastikowe odpady

Plastik jest tworzywem sztucznym i niestety, ale jego czas degradacji należy do najdłuższych, może trwać nawet 1000 lat. W związku, z czym zalega na wysypiskach śmieci. Niestety nie zniknie sam w magiczny sposób toteż świetnym rozwiązaniem jest ponowne jego wykorzystanie, a pomysłów jest cała masa, np.  doniczki na kwiaty, które przyozdobić możemy jak tylko chcemy. Potrzebujemy tylko plastikową butelkę i przybory do malowania. Możemy namalować na niej co tylko w duszy nam gra, np. kotka lub pieska.

 

kolorowa doniczka kotek
Źródło: https://www.pinterest.dk/pin/828240187693378115/

kolorowa doniczka na kwiaty w kształcie sowy
Źródło: https://www.pinterest.dk/pin/447615650457452344/

Upcycling po domowemu

Pewni możemy być jednego, że odpadów do upcyclingu z pewnością nie zabraknie. Toteż jedynym ograniczeniem jest nasza głowa i wyobraźnia. Każdy z nas może być projektantem niesamowitego rękodzieła, które sam skrupulatnie zaprojektuje, a motywacją z całą pewnością będzie oryginalny i jedyny w swoim rodzaju przedmiot. Cóż to za satysfakcja!

Oprócz wspomnianych już wcześniej doniczek kwiatowych, możemy wykonać pojemniczki na drobiazgi. Nie jest to przeróbka wymagająca dużego nakładu pracy oraz umiejętności, wystarczy poprzecinać u podstawy plastikową butelkę. Najlepiej kolorową, a górną część stopić żelazkiem w celu pozbycia się ostrych zakończeń oraz estetyczniejszego wykończenia brzegów pojemniczka. Voila! Teraz możemy cieszyć się własnoręcznie wykonanymi pojemniczkami!

 

kolorowe pojemniki na drobiazgi z butelki DIY
Źródło: https://www.pinterest.dk/pin/199002877267425533/?fbclid=IwAR1LXaYG6WoYu0n5qVpDGlGMOXv2lzQMR9CmmbWkPnOXV5SjGhK_8zY_tfE

Kolejną alternatywą dla pojemników na drobiazgi mogą być metalowe puszki. Wystarczy, że użyjesz do jego wykonania starej kolorowej skarpetki. Z pewnością taka w Twojej szufladzie się znajdzie.

pojemniki na drobiazgi kolorowe pojemniki skarpetki
Źródło: https://www.pinterest.dk/pin/206321226653157364/

Upcycling jak możemy zauważyć bazuje przede wszystkim na zasadzie, mówiącej „zrob to sam”, zakładającej kreowanie i tworzenie przedmiotów z pomocą własnych narzędzi, bez posiłkowania się profesjonalnym sprzętem. I to w tym wszystkim jest najlepsze i najcudowniejsze, że z odpadów, które z pozoru wydają się bezużyteczne i które normalnie trafiłyby na wysypisko śmieci, zaśmiecając naszą planetę, możemy stworzyć coś niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju. Chronimy w ten sposób naszą planetę, zmniejszając ilość śmieci zalegających na wysypiskach. Toteż upcycling to nie jest tylko kreatywne podejście do tematu, ale też dbałość o stan naszego środowiska.

Autor: Natalia Frączek

 

Facebook
Instagram
Tiktok