Jak pozbyć się plam z lodów? Bigastyl.pl

Kto z nas nie lubi lodów. Smaczne i słodkie, większość z nas nie wyobraża sobie pory letniej bez nich. Dają pełne orzeźwienie, nie dziwi więc fakt, że są najchętniej wybieranym deserem w okresie letnim. Jednak chwila nieuwagi może spowodować, że lody wylądują na naszym ubraniu, brudząc je. Jak więc usunąć plamę z naszej ulubionej bluzki, czy sukienki? Podpowiadamy jak skutecznie pozbyć się zabrudzenia.

 

Domowe sposoby na radzenie sobie z plamami po lodach

 

Domowe i nie wymagające wielkich nakładów czasowych i finansowych sposoby sprawią, iż raz na zawsze pozbędziesz się skazy, przez co zapomnisz o tym niemiłym doświadczeniu bezpowrotnie.

Po pierwsze pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zapierać ubrania w gorącej wodzie, która zetnie białko w włóknach i tym samym usunięcie plamy okaże się zdecydowanie trudniejsze.

Liczy się czas. Spierz plamę najszybciej jak to możliwe, ubrudzenie, które już zaschło będzie zdecydowanie bardziej problematyczne, a Ty będziesz potrzebować więcej czasu na jego zniwelowanie

Plamy z lodów owocowych, np. truskawkowych, które w składzie nie zawierają tłuszczu, potraktuj zimną wodą.

  • Świeżo powstałą skazę zalej chłodną wodą
  • Następnie pozostaw na około 30 minut
  • Po upływie 30 minut pocieraj tkaninę pod bieżącą wodą

Powyższe działania spowodują osiągnięcie zamierzonego efektu – plama zostanie sprana bez uszkodzenia tkaniny!

Niestety z lodami śmietankowymi, które w swoim składzie mają mleko nie będzie tak łatwo, ale na szczęście istnieją i sposoby na radzenie sobie z tego typu zabrudzeniami.

 

Sól kuchenna

Tłuszcz zawarty w mleku przenika głęboko do tkaniny, toteż tłuste plamy są jednymi z najbardziej problematycznych do usunięcia. Antidotum okazuje się być sól kuchenna. Łącząc ją z alkoholem w odpowiedniej proporcji, czyli 1:4 powstanie roztwór, którym skutecznie możesz potraktować tłuste zabrudzenie. W powstałym roztworze zamocz czystą ściereczkę lub szczoteczkę i potrzyj nią brudne miejsce, a następnie wypłucz w ciepłej wodzie. Voilà! i gotowe!

 

Płyn do naczyń

Kolejnym sposobem na uporczywe plamy jest płyn do naczyń, który świetnie poradzi sobie z zabrudzeniem. A co z proporcjami? Na 1 litr wody użyj 1 łyżeczkę płynu. Jeżeli mamy większą ilość lodów na ubraniu, tuż przed praniem delikatnie zeskrob je nożem, aby plama nie zrobiła się jeszcze większa. Kolejno polej plamę płynem i pozostaw na jakiś czas, a potem intensywnie pocieraj o siebie materiał. Wypłucz ubranie, a następnie wypierz w pralce.

 

 

Facebook
Instagram
Tiktok