Jak pozbyć się zmechaceń? Bigastyl.pl

Jak pozbyć się zmechaceń z ubrań?

 

Często bywa tak, że już po pierwszym praniu na naszych ubraniach pojawiają się brzydkie  zmechacenia, powodują one, że ubrania stają się zdecydowanie mniej atrakcyjne. Nie wyglądają dobrze, ale nie jest to powód, aby od razu je wyrzucać. To w jak szybkim czasie tkanina się zmechaci w dużym stopniu zależy od jej jakości oraz rodzaju. Im tkanina jest słabszej jakości, tym szybciej się zużyje. Najwięcej nieatrakcyjnych kuleczek pojawia się w miejscach styku materiału, m.in. na łokciach, pod pachami. Natomiast w okresie jesienno –  zimowym zmechaceń pojawia się znacznie więcej, gdyż nosimy odzież wierzchnią, która powoduje ocieranie się o siebie materiału, a w konsekwencji powstawanie nieładnych kuleczek. Ważne jest aby nie wyrywać ręcznie kulek, ponieważ pozbywamy się wtedy z ubrań włókien, z których są wykonane. Istnieją na szczęście proste domowe sposoby na pozbycie się zmechaconych rzeczy, prezentujemy kilka z nich:

1. Golarka do ubrań 

Niektórzy wybierają zwykła maszynkę do golenia, natomiast zdecydowanie lepszym wyborem jest golarka do ubrań. Zwykłą maszynka do golenia może uszkodzić strukturę materiału. Podczas golenia maszynka zbiera tylko kuleczki, bez meszku, który pojawia się na tkaninie. Golarki do ubrań nie zaciągają odzieży są proste w użyciu i skutecznie radzą sobie z zmechaceniami.

 

2.Rolka do ubrań

Często wykorzystywana przez właścicieli czworonogów do usuwania sierści, ale istnieją także rolki do zbierania kulek z tkanin i zmechaceń. Rolkami warto przejechać kilkukrotnie by klejąca część rolki wyrwała kuleczki. Taśma klejąca bywa alternatywą dla rolek. Rozwijaj ją na powierzchni ubrania, dociskaj, a kolejno odrywaj ją wraz z kuleczkami.

 

3. Pumeks 

Jest jedną z najstarszych metod używanych w walce z niepożądanymi zmechaceniami. Jak to zrobić?

 1. Rozłóż na płaskiej powierzchni ubranie

2. Pumeks owiń starymi rajstopami lub pończochami

3. Delikatnymi ruchami pocieraj ubranie, wyczesując zmechacone włókna

Bardzo podobny efekt można uzyskać poprzez wykorzystanie gąbki do mycia naczyń, szorstką stroną gąbki delikatnie wyczesuj zmechacone włókna.

 

4. Wałki z rzepami do włosów 

Do tego zabiegu najlepiej wykorzystaj wałki, których już nie używasz. Po zmechaconej powierzchni tkaniny przesuwaj wałek, rzepy wyłapią zmechacone kuleczki. Następnie za pomocą starej szczoteczki do zębów oczyść rzepy.

Dodatkowa porada!

Ubrania będą się mniej mechacić, jeżeli odwrócimy je na lewą stronę przed włożeniem do pralki. Wtedy w czasie prania ubrania nie będą ocierały się o siebie.

Ponadto gdy jest zbyt ciasno w pralce, ubrania nie wypiorą się dobrze ani nie wypłuczą.

 

Facebook
Instagram
Tiktok