Zero waste - Bigastyl.pl

Zero-waste

Ostatnio coraz częściej spotykamy się z określeniem „Zero-waste”, „Less-waste”, ale co to tak właściwie jest? Idea? Trend? Sposób na życie?

W zasadzie, to obie odpowiedzi są poprawne. Praktycznie każdy wie, że plastik, jak i materiały plastikopochodne rozkładają się setki lat, nie wpływa to jednak na ograniczenie ich produkcji jak i sprzedaży. Na podstawie wzrostu świadomości ekologicznej, a także konsumenckiej powstały idee Zero- i Less-waste, których podstawowym zadaniem jest ograniczenie generowania odpadów, zarówno w gospodarstwach domowych jak i przetwórstwie. Zanieczyszczenie środowiska jest problemem globalnym, dlatego filozofię jego ograniczenia poprzez odpowiednie rozporządzanie odpadami wprowadzają światowe mocarstwa.

Co to tak właściwie jest i jak się przejawia?

W świadomych wyborach. Zero-waste wprowadzić można w każdą sferę życia, od zakupów żywnościowych, przez odzieżowe, aż po wybór akcesoriów, zabawek i atrakcji, ale także stosować się do tego w sprzątaniu czy higienie osobistej.

Ale wszystko małymi kroczkami.

Zero- i Less-waste opierają się na zasadach zwanych 5R, a są to:

  • Refuse (odmawiaj) – nie generuj niepotrzebnych śmieci, unikaj jednorazowych opakowań. Pamiętaj, popyt tworzy podaż, im mniej będą wykorzystywane, na dłuższą metę przestaną być produkowane;
  • Reduce (redukuj) – to rozsądne wybory, w celu minimalizacji niepotrzebnych przedmiotów;
  • Reuse (używaj ponownie) – a więc sprawiaj, by nic nie było jednorazowe, a zakupione, ale już niepotrzebne lub nieużywane przez Ciebie przedmioty trafiły w dalszy obieg, sprzedawaj lub oddawaj innym. Pierwszym krokiem może być chociażby używanie ekologicznych, bawełnianych toreb na zakupy; (w skład tego punktu może wchodzić Repair (naprawiaj), wszystko, co nie wymaga zastąpienia);
  • Recycle (recykling) – segreguj. To pozwala na późniejsze wykorzystanie określonych surowców wtórnych w przemyśle, bez potrzeby wytwarzania nowych;
  • Rot (kompostuj) – to mówi chyba samo za siebie, odpady biodegradowalne mogą się stać chociażby świetnym nawozem dla posiadanych przez Ciebie roślin.

 

5R to fundament świadomości konsumenckiej i wzięcia odpowiedzialności za swoje wybory, środowisko, ale także za innych. Małe, pozytywne zmiany, wywołają efekt kuli śnieżnej, będą krokiem w dobrą stronę.

 

Zasady są proste, ciężej jest pozbyć się starych przyzwyczajeń, ale jest to wykonalne. Stan naszej planety zależy wyłącznie od nas, każdego z osobna, naszych wyborów. Konsekwencji możemy nie ponieść osobiście, ale wpłyną one na życie kolejnych pokoleń, gdy może już być za późno na wprowadzenie tak łatwych środków zaradczych. To indywidualnie podjęte decyzje, które wpłyną na miliony.

Facebook
Instagram