Koszula to podstawowy element garderoby każdego mężczyzny. Wybierając koszulę zazwyczaj koncentrujemy się na rozmiarze i kolorze, ale to nie wszystko. Zobaczcie na co warto zwrócić uwagę kupując koszulę!
MATERIAŁ
Zdecydowanym faworytem wśród materiałów koszulowych jest bawełna. Jest naturalna i pozwala skórze swobodnie oddychać. Koszule wykonane w 100% z bawełny świetnie sprawdzą się w duecie z garniturem.
Najpopularniejszym typem bawełny koszulowej jest popelina – bawełna o prostym splocie. Jest cienka i gładka, charakteryzuje ją duża wytrzymałość, ale jest podatna na gniecenie.
Najlepszej jakości koszule wykonane są z bawełny egipskiej, pinpoint, oxford, sea Island (najdroższa odmiana bawełny). Są delikatne i miękkie w dotyku, często posiadają widoczną teksturę. Ich zaletą jest dobra przepuszczalność powietrza oraz mniejsza podatność na gniecenie.
W sklepach można znaleźć także bawełnę typu two ply, czyli podwójnie tkaną. Materiał utkany z podwójnie skręconych włókien jest wytrzymały, jedwabisty i szlachetny w dotyku oraz odporny na mechacenie i zagniecenia.
Ważnym parametrem jest także gramatura materiału – rzadko podawana przez producentów. Warto wiedzieć, że im wyższa gramatura, tym tkanina jest bardziej wytrzymała i miękka. Najlepsze koszule mają powyżej 200g/m2 (aż do 250-270g/m2). Dobry standard zaczyna się od 150g/m2.
Na rynku dostępne są też koszule wykonane z jedwabiu- szlachetnego materiału z delikatnym połyskiem. To klasyka elegancji – cienki, wytrzymały i co najważniejsze naturalny materiał.
Na rynku dostępne są również koszule bawełniane z domieszką sztucznych materiałów (np. 20% poliester i 80% bawełny). Kuszą klientów niską ceną oraz większą odpornością na zagniecenia. Niestety zawartość sztucznych materiałów powoduje, że ich noszenie jest mniej komfortowe, nie pozwalają skórze oddychać oraz mogą powodować nadmierne pocenie.
Inną tkaniną z której wykonywane są koszule jest len. Len jest materiałem idealnym na lato. Jest bardzo przewiewny i higroskopijny. Może wchłonąć aż 25% wody, nie sprawiając przy tym wrażenia wilgotnego. Lniane koszule są zdecydowanie mniej formalne niż bawełniane. Nie nosi się ich do garnituru. Świetnie sprawdzą się do luźnych i nieformalnych stylizacji.
Popularne są koszule non iron czyli koszule wizytowe, których nie trzeba prasować i które nie gniotą się podczas noszenia. Producenci zapewniają, że po praniu koszulę wystarczy tylko strzepnąć, wyprostować rękawy i powiesić na wieszaku. Po wyschnięciu nadaje się do założenia bez prasowania. Materiał na koszule non-iron nasączany jest amoniakiem, który rozprostowuje włókna. Nadaje też koszulom specyficzny połysk. Niestety, może powodować swędzenie i podrażnienie skóry.
Wskazówka:
Wybierając koszulę do garnituru kierujmy się zasadą, że koszula i garnitur powinny być wykonane z takiego samego materiału. Do bawełnianego garnituru ubierzmy bawełnianą koszulę, do jedwabnego – jedwabną.
Dopuszczalne jest także uniwersalne podejście, zgodnie z którym koszula bawełniana pasuje do każdego rodzaju garnituru.
KOLOR
Klasyczna elegancja to oczywiście biel. Wygląda profesjonalnie, pasuje do niej każdy garnitur i krawat. Ponadto świetnie wygląda do dżinsów, sztruksów, swetra, czy skórzanej kurtki.
Formalny wygląd zapewniają nie tylko białe koszule. Równie dobrze sprawdzi się kolor ecru, jasnoniebieski i jasnoszary. Zaleca się, żeby koszula była gładka, dopuszczalne są też drobne, delikatne prążki.
Kolorowe koszule w kratę oraz w grube pasy lepiej zarezerwować na weekendowe spotkania. Oceniane są jako agresywne i rozpraszające uwagę rozmówcy.
Wskazówka:
– zasada 2 plus 1 – to zasada dobierania wzorów w przypadku garnituru i koszuli. Zasada głosi, że wzorzyste mogą być albo garnitur i krawat, albo garnitur i koszula, albo koszula i krawat. Stanowczo, nie należy łączyć ze sobą trzech wzorzystych elementów.
KOŁNIERZYK
Typów kołnierzyków wyróżniamy ponad 12, ale w zupełności wystarczy poznanie kilku rodzajów. Najpopularniejsze z nich to:
- KOŁNIERZ PROSTY (KENT) – klasyczny kształt, stosuje się go zarówno w koszulach oficjalnych, jak i casualnowych. Koszula z takim kołnierzem nadaje się na każdą okazję – do pracy, na uroczystą kolację, czy spotkanie z przyjaciółmi. Pasuje też do stylizacji bez krawata z rozpiętym pierwszym guzikiem.
- KOŁNIERZ WŁOSKI (Hai, Cut away) – kołnierz z szeroko rozstawionymi krawędziami. Jest bardziej formalny, dobrze sprawdzi się na eleganckie okazje. Zawsze nosi się go razem z krawatem – rozpięta koszula z tego typu kołnierzykiem nie prezentuje się dobrze.
- KOŁNIERZ AMERYKAŃSKI (Button-down) – krawędzie tego typu kołnierzyka są dopinane na guziki. Uważa się go za mniej formalny, nie pasuje na oficjalne okazję np. ślub, ale dobrze sprawdzi się w biurze.
- KOŁNIERZ ŁAMANY – typowo wieczorowy fason. Pasuje do fraków, surdutów lub smokingów. Obowiązkowo łączymy go z klasyczną muchą.
Wskazówka:
– Przy doborze kołnierzyka kluczową sprawą jest kształt twarzy i grubość szyi. W przypadku krótkiej szyi polecany jest wąski kołnierz, natomiast dla osoby szczupłej z długą szyją idealny będzie kołnierz szeroki.
– Dobre koszule posiadają wkładki włożone od wewnętrznej strony kołnierzyka – to specjalne usztywniacze gwarantujące idealny kształt kołnierzyka przez dłuższy okres użytkowania. Wkładki są zazwyczaj wykonane z plastiku i należy je wyjmować przed każdym praniem.
MANKIETY
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje:
- mankiety podwójne– eleganckie, zapinane na spinki. Koszulę z tym typem mankietów koniecznie należy nosić z krawatem lub muchą.
- mankiety pojedyncze– tradycyjne, stosuje się je w koszulach mniej formalnej. Do takiej koszuli możemy założyć krawat lub muchę, ale nie jest to konieczne. Mają wiele fasonów- w sklepach spotkamy mankiety zaokrąglone, ścięte, z jednym lub dwoma guzikami.
DŁUGOŚĆ RĘKAWA
Profesjonalny wygląd zapewni wyłącznie koszula z długim rękawem. Jeżeli zależy nam na takim wyglądzie, należy zakładać ją bez względu na temperaturę i warunki pogodowe. Koszule z krótkim rękawem pasują wyłącznie na weekendowe spotkania, w żadnym wypadku nie powinno się ich zakładać do marynarki.
Wskazówka:
Rękaw koszuli musi być dłuższy niż marynarki, powinien sięgać za nadgarstek i wystawać ok. 1 cm spod rękawa marynarki.
FASON
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje fasonów koszul:
Klasyczny, prosty (nazywany classic fit, regular itp.) – klasyczna, prosta koszula bez wcięcia w tali. Nie posiada żadnych zaszewek ani zwężeń podkreślających sylwetkę. Polecana mężczyznom, którzy mają regularną budowę ciała, a także panom z szerokimi ramionami i dobrze zbudowanym tułowiem.
Modelowane (nazywane slim, modern fit, fashion fit itp.)- krój wyszczuplony, dopasowany, lekko wcięty w pasie. Koszule tego typu są węższe w klatce piersiowej, pasie oraz ramionach. Modele szczególnie polecane szczupłym osobom, o atletycznej budowie ciała, ale także tym, którzy chcą wymodelować swoją sylwetkę i zaznaczyć linię talii.
ROZMIAR
Kupując koszulę należy zwróć szczególną uwagę na jej rozmiar. Żeby określić rozmiar koszuli należy znać dwa parametry – wzrost i rozmiar kołnierzyka. Pierwszy z nich jest łatwy do określania, ale drugi może sprawiać kłopot. A rozmiar kołnierzyka to nic innego jak obwód szyi w centymetrach powiększony o szerokość jednego lub dwóch palców. Standardowe rozmiary kołnierzyków wynoszą od 37 do 52 cm.